Domain Yenileme ve Silme

Domain kayıtları müşterinin tercihine göre 1-10 yıl arasında bir süre için kayıt edilir. Müşteri istediği takdirde süre uzatımı yapabilir. Süre uzatımı kontrol panel üzerinden müşterinin sipariş geçerek ödeme yapması ile gerçekleşir. Serversistemleri.com, müşterinin kayıt esnasında bildirdiği e-mail adresine Domain Yenileme Bildirimi (Domain Yenileme Hatırlatıcısı) uyarı mailini gönderir. Bir alan adını yenilemek için, kaydettiğiniz kuruluşla bağlantı kurmanız gerekir.

Serversistemleri.com, ilk Yenileme Bildirimini alan adı süresinin dolmasından yaklaşık bir ay önce, İkinci Yenileme Bildirimini alan adı süresinin dolmasından yaklaşık beş gün önce ve üçüncü Yenileme Bildirimini  alan adı süresinin dolmasından hemen sonra doğrudan ya da alanın kaydedildiği kuruluş aracılığıyla kayıtlı ad sahibinin e-posta adresine gönderecektir:

Her ne koşulda olursa olsun süresi geçirilen domainlerle ilgili serversistemleri.com gerekli alt yapıyı oluşturduğundan, domain süresi uzatmama ya da kaçırma gibi hususlarda sorumluluk kabul etmemektedir.Müşteri domain bitiş tarihini takip etmek ile yükümlüdür.

Domainler, kayıt sürelerinin bitimini takiben tüm yönetim haklarını kaybederler. Kayıt süresi dolan domainler üzerinde kontak bilgisi düzenleme, dns değişikliği gibi domainler için hayati öneme sahip hiçbir moderasyon YÜRÜTÜLEMEZ. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için domaini süre bitiminden önce uzatmaktır.

Domainlerin hak sahipliğinin tamamen kaybolması ise 50 günlük sürecin sonunda gerçekleşmektedir. Süreç sonunda domain adresiniz üçüncü bir tarafça satın alınabilir. Bu süre içinde domaini üçüncü bir tarafın satın alması halinde, domain, yenileme için uygun olmayacaktır.

Domain sizin tarafınızdan yenilenmediyse veya bir üçüncü tarafça tarafından satın alınmadıysa, süresi dolmuş bir domain, sona erme tarihinden yaklaşık -20 gün sonra, kayıt tutma süresine (redemption period ) girer. Bazı domain uzantılarında (Örn. .de, .at, .ru), kayıt tutma süresine - redemption period’a -20 günden daha erken girer. Bu süre içinde domain adresinizi yenileyebilmeniz durumunda (yenileme ücreti ile) sizden bir geç yenileme ücreti veya restore ücreti alma hakkımızı saklı tutarız. Geç yenileme ve restore için alınan ücret, domain uzantısına göre değişmektedir

Kayıt süresi dolan ve ilgili prosedürler çerçevesinde geri alma işlemi başlatılmamış bir domain üzerindeki sahipliğin kaybolması ve ilgili domainin boşa düşmesi durumunda domain, uzantı politikasına uygun olarak herhangi bir kullanıcı tarafından yeniden kaydettirilebilir.

Domain işlemleri, uluslararası düzeyde organize olmuş İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu – ICANN tarafından belirlenen prosedürler çerçevesinde yürütülmekte olup dünya çapında geçerliği olan, değiştirilemeyen kurallardır ve tüm domain uzantıları için bağlayıcılık arz etmektedirler.

 

Domain Prosedürleri

Active Status (Aktif)

Domain kayıtlıdır ve herhangi bir düşme aşamasına girmemiştir. Bu sürecin herhangi bir anında domain sahibi, domainin süresini normal fiyatlandırma üzerinden uzatabilir. Domain ile ilgili tüm yönetim işlemlerini gerçekleştirebilir

On-Hold Status (Beklemede)

Bu sürece girmiş domainlerin whois sorgusu sonucunda görüntülenebilen status ekranında "registrar-hold" ibaresi yer alır. Domainler, eksiye düşünce durdurulur.  .com/ .net/ .org /.info gibi domainler eksi 20 güne kadar cezalı uzatılabilinir. Bazı ülke kodlu domainler +1 de veya -1 de süreleri sona erer ve restore yapılmak zorundadır. Jenerik domainler genelde -20 de silinir ve restore edilerek -50 güne kadar yeniden aktive edilebilinir.

Redemption Period (Kurtarmak için son şans)

Bu periyot, on-hold durumunun sona ermesi ile beraber domain sahibine, domaini uzatması için son şans tanımak adına ICANN tarafından oluşturulmuş periyottur. Bu dönemde domain sahibi, domaini uzatmak için “restore + renew” ücretlendirmesine tabidir. Bu maliyet, müşteriye 85 USD olarak yansıtılmaktadır. Bu periyot toplamda 20 gün sürmektedir.

Pending Delete (Silinmeyi bekliyor)

Redemption döneminden sonra başlayan 5 günlük periyottur. Bu dönemde domain sahibinin domaini geri alma hakkı yoktur. Süreç sonunda domain tamamen silinir ve yeni kayıt için uygun hale gelir.

 

Server Sistemleri Bilişim San. Tic. Ltd. Şti.
Mevlana Mah. Issıkgöl Cad. No:99 K:5 D:74 Gökdemir Plaza Gebze\Kocaeli

Yardıma ihtiyacınız mı var?

Destek verebilmek için 7/24 yanınızdayız!

Bize Ulaşın
444 3 717
Destek Talebi Oluşturun
info@serversistemleri.com
Canlı Yardım
Müşteri Temsilcimiz Aktif
Çevrimdışı

Veya, Destek talepleriniz için her yerden bize ulaşabilirsiniz!

FIRSAT HABERCİSİ! İndirimleri anında öğrenin

Platform Seçiniz

Günün İndirimi kullanım alanı: Tüm Hostingler

20 TL
KOD

Server Sistemleri olarak günün her saati size indirim sunuyoruz!

Bugünün teklifi olarak indirim kodlarını buradan ücretsiz dağıtıyoruz!

Kampanya sayfasına git ve sepet aşamasında bu kodu yapıştır
kopyala

Kod çalışmıyor mu? Bütün reklam engelleyici eklentileri ve programlarını kapatmanı öneririz. Böylece faydalanmak istediğin fırsata sorunsuzca ulaşırsın.

Kampanya sayfasına götür beni!