.tr domain nasıl alınır

.tr domain tesciline mi ihtiyacınız var? Doğru adrestesiniz, .tr domain almak hiçbir zaman bu kadar kolay olmamıştı. Server Sistemleri Hong Kong domain tescili konusunda tecrübeli domain hosting firmasıdır. Alan adınızı sorguladıktan sonra ekrandaki adımları takip ederek domain satın alabilirsiniz. Server Sistemleri yurtdışı domain konusunda Türkiye'de lider domain tescil firmalarından biridir.
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Sizin için domain kaydedelim
Benim İçin Kaydet

.tr Domain Tescil Fiyatı: $79,99

.tr Domain Yenileme Fiyatı: $80,00

.tr Domain Transfer Fiyatı: $79,99

Sizin için .tr domain tescil edelim
Domain tescili için yardıma ihtiyacınız varsa, destek talebi açabilirsiniz

Hong Kong Hakkında

Kısa bir bilgilendirme

Hong Kong, Çin’in güney kıyısında bulunan, 01 Temmuz 1997 tarihine kadar Britanya Krallığı’na bağlı sömürge ve adalar grubuyken, bu tarihten itibaren Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgesi olmuştur. Hong Kong; Hong Kong Adası, Kowloon Yarımadası ve 235 kadar küçük adadan meydana gelmiştir. Yüzölçümü; 2.754 km²’dir. Başkenti; Hong Kong’dur. Hong Kong’un Telefon Kodu: +852 Hong Kong’un Para Birimi: Hong Kong Doları

Hong Kong’un Şehirleri

Çin Halk Cumhuriyeti'ne bağlı özel yönetim bölgesi olan Hong Kong, Kowloon Yarımadası, Hong Kong Adası ve Lantau Adası ve New Territories olmak üzere dört ana bölgeden oluşur.

Hong Kong’un Ekonomisi

Hong Kong fabrikalarında yapılan çeşitli mallar dünyanın her yanında satılmaktadır: Bunların arasında, elektrikli gereçler, dokumalar, plastik maddeden ürünler, madeni oyuncaklar, vb. sayılabilir. Bunlara hurda demiri (çürüğe çıkarılmış gemiler) işleyen demir-çelik sanayileri, gemi tezgâhları ve sinema sanayisi eklenmektedir. Bu etkinliklerin çoğu Kovvloon’da toplanmıştır. Hong Kong’un bütün iktisadı Victoria serbest limanına bağlıdır. Sanayi için gerekli ürünlerin dışalımı buradan yapılır; çeşitli işlenmiş ürünlerin (sözgelimi, Hong Kong’da her yıl çevrilen 100’ü aşkın film) dışsatımı buradan gerçekleştirilir. Ayrıca, Çin’in Batılı ülkelerle olan resmi ticaretinin büyük bölümü buradan yapılır.

Hong Kong’un İhracat Yaptığı Ürünler

Altın, Diamonds, Telefonlar, Yayın Ekipmanları ve Mücevherdir.

Hong Kong’un İthalat Yaptığı Ürünler

Altın, Diamonds, Telefonlar, Yayın Ekipmanları ve Mücevherdir.

Hong Kong’un İhracat Yaptığı Ülkeler

Çin, Büyük Britanya, Vietnam, İsviçre ve Amerika Birleşik Devletleri.

Hong Kong’da Yaşayan Milletler

Halkın yaklaşık olarak %93’ü Çinli ya da Çin kökenlidir. Geriye kalan kısım ise, orada yerleşik olarak hayatını sürdüren birçok Avrupalı ve Asyalı işadamları ve tüccarlardır.

Hong Kong’da Konuşulan Diller

Resmi dilleri; Çince ve İngilizcedir.

Server Sistemleri Bilişim San. Tic. Ltd. Şti.
Alibaba, 67. Sk. No:7 Merkez, PK 58050 Merkez / Sivas

.tr Domain Bilgileri

.tr Adres Uzunluğu 3 - 63 karakter
.tr Tescil Süresi 1 - 5 yıl
.tr Name Server Sayısı 2 - 10 adet
.tr IDN Desteği Evet
.tr Transfer Hayır
.tr Domain Nedir?
Hong Kong İnternet kullanıcıları Google, Yandex, Bing vb. arama motorlarında arama yaparken .tr alan adlarına sahip web sitesi adreslerini görmeyi beklemektedir. İster Hong Kong’de yerel bir küçük işletme olun, ister büyük bir firma, Hong Kong domain uzantısı olan .tr sizi arama motorlarında daha bulunur kılacaktır. .tr domain sayesinde satışlarınız artacak, Hong Kong pazarından pay almış olacaksınız.

Hong Kong kültürüne uygun hareket ettiğinizi ve Hong Kong üzerinde .tr alan adıyla en iyi internet deneyimini sunma konusundaki kararlılığınızı gösterin. .tr alan adı kısa ve akılda kalıcı özelliği ile sizin internet okyanusunda kaybolmamanıza olanak sağlayacaktır.

Markanızı korumak, büyütmek kadar önemlidir. Ticari markanızı güvence altına almak ve telif hakkı ihlaliyle mücadele etmek için alabileceğiniz en iyi önleyici tedbirlerden biri, markanıza ait .tr domain adresinin Hong Kong’de kaydedilmesidir. Alan adınız markanız ve markanız da sizsiniz! Diğer rakiplerin bir adım önüne geçmek için .tr alan adınızı kaydedin.
Nasıl Transfer Edebilirim?
.tr alan adınızı transfer etmek kolay bir işlemdir. Menüden ".tr Domain Transfer Et" butonunu tıklayarak transfer sürecini başlatabilirsiniz. Alan adı uzmanlarımız bu süreçte sizlere ayrıca yardımcı olacaktır.

Server Sistemleri'ne yapılan her .tr alan adı transferi ek bir yıl yenilemeyi içermektedir. En ucuz .tr domain transferi için Server Sistemleri size hizmet vermekten mutluluk duymaktadır.
Nasıl Yenileme Yapabilirim?
Alan adınız basitçe yenilenebilir! "Şimdi Yenile" butonuna tıklayın veya Hesap Yöneticinize giriş yapın, yenilenmesi gereken .tr alan adınızı seçin, ardından yenilemenizin süresini seçin ve son adım olarak sipariş verin. Bu kadar!
.tr Domain Belgeleri
.tr:

Bu uzantı için herhangi bir gereklilik yoktur.
Sıkça Sorulan Sorular

Evet, bireyler .tr domain tescil edebilir

Evet, .tr domainlerini toplu transfer edebilirsiniz. Bazı domainler transfer kodu olmadan belge ile transfer edilmektedir. Transferde sorun yaşamanız halinde lütfen bizimle bilet açarak, email veya telefonla irtibat kurunuz.

Evet, .tr domainleri toplu tescil yapabilirsiniz.

.tr Alan Adınızla Kullanabileceğiniz Servisler

SSL

Web siteniz için en iyi SSL sertifikası sağlayıcısıdır. En popüler SSL sertifika çözümleriyle hizmet veriyoruz.

Domain Gizliliği

.com ve .net gibi jenerik alan adlarında Whois gizliliğini ücretiz sunuyoruz. Kimlik hırsızlığını ortadan kaldırabilirsiniz.

E-Posta

Alan adınıza profesyonel e-posta alın. Marka / web siteniz için profesyonel e-posta adresi sizleri bekliyor.

Web Hosting

Yönetilen ve hafif web hosting paketleri. Alan adınızı ücretsiz olarak yönlendirebilirsiniz. Web sitenizi hızla oluşturun!

Sıkça Sorulan Sorular

Hayır. Domain sorgulama için hiçbir ücret ödemenize gerek yoktur.

Domain yenileme merkezine giderek, yenileme yapmak istediğiniz alan adını seçin ve hemen yenileyin.

Domain transferinizi gerçekleştirmek için alan adınızın şu anda bulunduğu firmadan “Transfer Kodu” temin etmeniz gerekir ve ardından domain transfer sayfamıza giderek ilgili kodu girip domain transferini başlatabilirsiniz.

Satın almak istediğiniz anahtar kelime ve domain uzantısını domain arama bölümüne girin ve müsait durumdaki alan adını sepete atarak, ödemenizi yapın ve siparişinizi tamamlayın.

Kredi kartı, banka havalesi ya da nakit (ofisimizde) olarak ödeme yapabilirsiniz.

Kredi kartı ile yapılan ödemeler anlık, banka havalesi ile yapılan işlemlerde ödeme teyidi 24 saat içerisinde yapılarak domainleriniz aktive edilir.

ServerSistemleri ICANN Acredite domain firmasıdır. 1500+ den fazla domain uzantısını tescil etmekte olan çok nadir domain firmalarından birisidir. Domainleriniz özel müşteri temsilcisi ve destek ekiplerimizce yönetilmektedir.

Domain, intenet sitenizin webteki açık adresidir. Web adresinizi ziyaret etmek isteyen kişiler, domaini tarayıcıya yazarak internet sitenize ulaşır. Bir web sitesi açmak için domain satın almak zorundasınız.

Domain kime ait gibi bilgileri Whois sorgulama araçlarından öğrenebilirsiniz. Whois sorgulama için tıklayınız!

Alan adı, internet sitenizin web dünyasındaki adresidir. Alan adları bir IP adresi üzerinden çalışabilir. Eğer bir internet sitesi açmak istiyorsanız öncelikli olarak bir domain tescili yapmanız gereklidir.

Domain yani alan adı uzantısı, intenet siteniz için tescil ettiğiniz domainin noktadan sonra başlayan kısmıdır. (Örn: .com.tr, .com, .org vb.)

Domain kayıt edildikten sonra, tescil edilen domain değiştirilemez ve ücret iadesi yapılamaz. Domain seçimi yaparken domain satın alma kurallarına dikkat etmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Dünyada en fazla .COM ve .NET domainleri satılmaktadır. İçerik farkı gözetmeden her web sitesi bu uzantıları kullanabilmektedir. Amerika, Türkiye dışında birçok ülke kendi ülke kodlu domain uzantılarına daha fazla rağbet göstermektedir. Örneğin Rusya’da .ru domain uzantısı, Kazakistan’da .kz domain uzantısı, Fas’ta .ma domain uzantısı, Arap Emirliklerinde .ae, Almanyada .de domain uzantısı daha fazla satılmaktadır. Domain uzantılarına dair bazı açıklamalar aşağıdadır.

 • .org: Organizasyonlar, vakıf ve dernekler için
 • .edu.tr: Üniversiteler için
 • .at: Avusturyalılar, bu domain adresini kullanmaktadır
 • .be: Belçika alan adı
 • .co.uk: İngiltere firmaları için ideal alan adı.
 • .de: Achtung! Almanya'nın domain adresi
 • .cn: Çin domain uzantısı. Dünyada en fazla satılan ülke kodlu domaindir
 • .in: Hindistan pazarına bu domain ile açılın
 • .com.tr: kendini Türk hisset.
 • Domain tercih ederken dikkat ediniz. Markanızı veya firmanızı en iyi şekilde temsil edecek alan adınıza karar vermeniz gerekir. Aşağıdaki özellikleri dikkate alınız:

 • Akıcı olmalı ve anlaşılır
 • Mümkün oldukça kısa olmalı
 • Tire ile ayırdedilmemeli
 • Kolay telaffuz edilmeli
 • İnternet sitenizin konusu ile ilgili anahtar kelimeler içeren domainler hem daha fazla akılda kalıcı olacaktır hem de Google arama motoru sıralamasında ön sıralarda gelmenizi sağlayacaktır. Tescil edeceğiniz alan adının marka kaydı olup olmadığına bakınız. Domain satın alma sürecinde ödeme iadesi olmadığından, domaini hatalı yazmayın. Whois yani domain kimlik bilgilerinizi hatasız yazın. Hatalı whois bilgilerine sahip olmayan domainler ICANN tarafından bloke edilebilmektedir.

  Tescil etmiş olduğunuz domainlerinizi, tescil tarihinden 60 gün geçtikten sonra transfer edebilirsiniz. Domain transfer sayfası üzerinden domain transferinizi başlatabilirsiniz.

  Domain – alan adı, web sitesi için ilk adımdır. İnternet sitenizi yayınlayabilmeniz için bir hosting paketi satın almalısınız. ServerSistemleri hosting paketleri Windows hosting, Linux hosting, yönetilen hosting ve "Tek Tıkla WordPress Kurulumu" özelliği ile WordPress hosting olmak üzere geniş bir hizmet altyapısına sahiptir.

  ServerSistemleri üzerinde domain iç transferi ücretsizdir.

  Domain süresi bitince hemen açığa çıkmaz. ServerSistemleri domain yenileme kurallarına göre, -20 gün içinde .com .net .org gibi domainleri domain yenileme yapabilirsiniz.

  Bir alan adı kayıt etmeden önce domainin müsait mi sorgulamak gereklidir. Bu işleme domain sorgulama denir. Domain sorgulama domain firması tarafından kurulan whois sunucusu üzerinden yapılır. Kayıtlı bir domainin Whois bilgilerine ulaşmak için Whois sayfamızı kullanabilirsiniz.

  Domain kayıt işlemleri merkezi Amerika, Türkiye ve Singapur’da bulunan ICANN ve IANA tarafından yürütülmektedir. Domain tescil işlemleri uluslar arası kurallara göre işlemektedir. Sistemin sağlıklı işlemesi ve ayakta kalabilmesi ve gerekli giderleri karşılamak için domain ücretsiz olarak tescil edilemez.

  Türkiye domain uzantısı olan .tr domainler gibi Mısır, İrlanda, Kanada, Avusturalya, Çin gibi bazı domain uzantılarında belgeli işlem yapılmaktadır. Jenerik diye tanımlanan .com, .net, .org, info, .istanbul vb. domainler ilk önce gelen alır kuralı ile çalışmaktadır.

  Kredi kartı ile yapılan domain satın alma sonrası belge gerektirmeyen domain uzantıları hemen aktif olur. Belge gerektiren domainler ile ilgili ödemeniz sonrasında satış veya teknik destek ekibimiz sizinle irtibata geçecektir. Domain satın aldıktan sonra alan adınızı Whois sorgulama sayfamızdan kontrol edebilirsiniz.

  Tescil edilen bir domain maalesef değiştirilemez.

  Domain aldığınız zaman hosting almak mecburi değildir. Domain satın alma işlemi sonrası aşağıdaki domain servislerimizden ücretsiz faydalanabilirsiniz.
  Ücretsiz Park Sayfası Ücretsiz DNS Yönetimi ve DNS Oluşturma Ücretsiz Domain Yönlendirme

  Alan adınız için özel DNS yani name server oluşturma işlemini ServerSistemleri müşteri paneliniz üzerinden yapabilirsiniz. Bu konuda bilet açarak teknik destek ekibimizden destek alabilirsiniz.

  Domain Whois Gizleme, alan adı satın alırken kullandığınız domain detayında gözükecek yönetici, teknik, mali sorumlu bilgilerinin başkaları tarafından gözükmesini engelleyecek servistir. ServerSistemleri üzerinden Whois gizleme ücretsizdir.

  ServerSistemleri sunucularımızın nameserver adresleri aşağıdaki gibidir: ns1.serversistemleri.com - ns2.serversistemleri.com - ns3.serversistemleri.com ve ns4.serversistemleri.com
  Bu domain DNS bilgilerini yönlendirebilirsiniz.

  Domain, web sitenizin internetteki adıdır. Müşterileriniz domain adresinizi yazarak web sitenize ulaşabilirler. İyi bir domain, güzel bir hosting iyi bir web sitesi sizi internet dünyasında zirveye götürür.

  Evet! ServerSistemleri üzerinden Türkçe Domain Kaydı yapabilirsiniz. .com, .tr , net gibi domain uzantıları Türkçe karakter destekleyen domain uzantılarıdır.

  Evet Toplu Domain Sorgulama sayfamız üzerinden 100 domaini aynı anda kaydedebilirsiniz.

  Alan adı tescili (Domain Tescili) internet sitesine ait web adresinin 1-10 yıl arasında tescil edilmesidir. Web sitesi sahibi olabilmeniz için öncelikle domain kaydı yapmalısınız. Domain Sorgulama sayfamız üzerinden en ucuz Domain Satın Alma fırsatını yakalayın.

  Domain kayıt süresinin bitimine 30, 15 ve 7 gün kala email ile domain süresi uzatmak için mail almaktasınız.

  Bazı .co, .ca, .uk, .pro, .es, .law, us, eu gibi ülke kodlu domain uzantılarında tescil esnasında belge sunma mecburiyeti bulunmazken tescil sonrasında sonrasında belge istenebilmektedir.

  Domain kaydını ServerSistemleri'den hosting hizmetini farklı domain firmasından satın alabilirsiniz. Fakat hosting hizmetini gerek kalite gerekse kolay yönetim açısından ServerSistemleri'den almanızı tavsiye ederiz.

  .com.Tr Domainler İçin Domain Tescil Belgeleri

  Şirkerler için:

  *Son 6 aya ait Faaliyet belgesi veya Ticaret sicil gazetesi veya Son 6 aya ait Esnaf Odası faaliyet belgesi

  *İmza sirküsü

  *.com.tr başvuru formunu indirmek için tıkla

  Markalar için;

  *Marka belgesi veya Barkodlu Marka başvuru belgesi

  *Kimlik fotokopisi (marka şahıs andına ise) veya imza sirküleri (marka şirket adına ise)

  *.com.tr başvuru formunu indirmek için tıkla

  Not1: .com.tr domain yıllık fiyatı 49 TL olup maksimum 5 yıl satın alınabilinir. Arama motorları açısından 5 yıl tescil edilmesini tavsiye ederiz.

  Not2: Marka tescil belgeniz yoksa Tek sınıftan 850 TL + Kdv başvuru harcı ve 6-7 ay sonra 1200 TL + Kdv tescil harcı ödeyerek marka tescil işlemini yapabiliriz.

  Not3: Aşağıdaki .tr uzantılı domainleri belgesiz kaydedebilirsiniz.

  .biz.tr

  .info.tr

  .web.tr

  .tv.tr

  Not4: Dilekçedeki imza kaşe imza sirküsü veya kimlik fotokopisi sahibine ait olmalıdır.

  Domain adresinizi istediğiniz bir web sitesine ücretsiz yönlendirebilirsiniz.

  ServerSistemleri üzerinde domain kilidini ücretsiz değiştirebilirsiniz.

  Kontrol paneliniz üzerinden ücretsiz park sayfası hizmetimizi kullanabilirsiniz.

  Evet. Dilediğiniz zaman domaininizi başka firmaya transfer edebilirsiniz.

  Bilgilendirme

  Domain Sorgulama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  Domain sorgulaması yaparken nelere dikkat etmelisiniz? Sizin için toparladık;

  Domain Nedir? Domain Sorgulama ve Kayıt Nasıl Yapılır?

  Bir web sitesinin internet ortamında yayınlanabilmesi için ilk olarak yapılacak iş domain kaydetmektir. Domain (Alan Adı) web sitenizin internet ortamındaki adresidir. Her bir domain teknik olarak 185.15.40.67 gibi bir IP adresine karşılık gelir. Ancak pratikte internet kullanıcılarının adres çubuğuna IP numaralarını yazarak ulaşmak istedikleri siteye girmeleri zor olacağından, alan adı denen akılda kalması kolay bir isimlendirme sistemine ihtiyaç duyulmuştur.

  Domain sorgulama ve kayıt işlemleri, ICANN tarafından yetkilendirilen domain kayıt firmaları tarafından gerçekleşir. ICANN, domain sektöründe düzenleme ve denetleme yapabilen, en yetkili kuruluştur.

  Devamını Okuyun »

  Domain Whois Sorgulama Nedir?

  Whois sorgulama, alan adlarının kayıt tarihi, tescil firması, DNS’leri ve kayıt sahibinin iletişim bilgilerinin yer aldığı sorgulama sistemidir. Alan adının kime ait olduğunu öğrenmek için ServerSistemleri akıllı whois sorgulama aracını kullanarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Whois, Tükçe’de domain sahiplik bilgileri olarak çevrilmektedir.

  Devamını Okuyun »

  Alan Adı (Domain) Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  Bir web sayfasının, organik arama sonuçlarında üst sıralarda listelenmesinde ve trafiğinin artmasında alan adı oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Bu nedenle alan adı seçerken; akılda kalıcı, kısa, hedef kitlenizin ilgisini cezbedecek, projenizi tam olarak yansıtan alan adları bulmaya çalışmalısınız. Alan adı sorgulama sayfamızdan .com, .net, .store, . ist, .xyz, .blog gibi uzantılara sahip domain araştırması yapabilirsiniz. Ayrıca hak ihlali gibi durumların yaşanmaması için de almaya karar verdiğiniz alan adı için marka tescil araştırması yapmayı unutmayınız.

  Alan Adı (Domain) seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

  Devamını Okuyun »

  Whois Sorgulama Nedir?

  Whois sorgulama işlemi, whois bilgileri öğrenilmek istenilen alan adının, whois servisinde aranmasıyla yapılır. Bu arama sonucunda domain kayıt operatöründe (Registry) tutulan alan adına ait bilgiler sergilenir. Domain kime ait öğrenmek için ServerSistemleri whois sorgulama servisini kullanabilirsiniz.

  Devamını Okuyun »

  Whois Gizleme Nedir?

  Alan adınızın whois bilgilerinin 3. kişiler tarafından öğrenilmesini önlemek için kullanılan domain servisidir.

  Çeşitli sebeplerden ötürü alan adınızın sahiplik bilgilerinin gizlenmesini isteyebilirsiniz; domain yatırımlarınızın gizliliğini sağlamak, online kimliğinizi koruma altına almak, istenmeyen e-postalardan kurtulmak bu sebeplerden bazıları olabilir.

  Müşteri panelinizde yer alan “Alan Adı Yönetimi” sekmesinde, ServerSistemleri’nin premium whois gizleme servisini satın alarak bu özelliği kullanmaya başlayabilirsiniz. Whois gizleme servislerinin kanuni uygulamaların gerektirdiği çeşitli özel durumlar meydana geldiğinde kimlik bilgilerinizin gizliliğini garanti edemeyeceğini unutmayınız.

  Devamını Okuyun »

  Whois Nedir?

  Whois, kayıt edilmiş bir alan adının ya da IP adresinin sahiplik bilgilerini gösteren kayıtlardır. Domain whois bilgilerini kontrol ederek alan adı kime ait öğrenebilirsiniz.

  Whois bilgileri, tescil edilen alan adının ne zaman kayıt edildiği veya sonlanacağı, kayıt edildiği firma ve alan adı sahibinin kim olduğuna dair çeşitli bilgiler içerir. ICANN kuralları gereği, alan adı sahiplerinin, whois bilgilerini eksiksiz ve tam olarak girmesi zorunludur. Domain kayıt firmaları domain kaydeden kişilere bu bilgileri yönetim panelinden düzenleme hakkı verir.

  Devamını Okuyun »

  Fırsat Habercisi İndirimleri Anında Öğrenin

  Yardıma ihtiyacınız mı var?

  Destek verebilmek için 7/24 yanınızdayız!

  Veya, Destek talepleriniz için her yerden bize ulaşabilirsiniz!

  Web sitenizi şimdi oluşturmaya başlayın!
  $0.50 ₺4.08/ay

  Yardıma ihtiyacınız mı var?

  Destek verebilmek için 7/24 yanınızdayız!

  Bize Ulaşın
  0850 304 39 37
  Destek Talebi Oluşturun
  info@serversistemleri.com
  Canlı Yardım
  Müşteri Temsilcimiz Aktif
  Çevrimdışı

  Veya, Destek talepleriniz için her yerden bize ulaşabilirsiniz!

  Platform Seçiniz

  Günün İndirimi kullanım alanı: Tüm Hostingler

  20 TL
  KOD

  Server Sistemleri olarak günün her saati size indirim sunuyoruz!

  Bugünün teklifi olarak indirim kodlarını buradan ücretsiz dağıtıyoruz!

  Kampanya sayfasına git ve sepet aşamasında bu kodu yapıştır
  kopyala

  Kod çalışmıyor mu? Bütün reklam engelleyici eklentileri ve programlarını kapatmanı öneririz. Böylece faydalanmak istediğin fırsata sorunsuzca ulaşırsın.

  Kampanya sayfasına götür beni!